Arto Ivanoff on uusi Yks tämmönen25.07.2026
Monessa toiminnassa Laviassa mukana oleva yhdistysaktiivi ja yrittäjä Arto Ivanoff on tämän vuoden uusi Yks tämmönen. Karjalaiset juuret omaava Ivanoff tunnetaan mm. laulu- ja teatteriharrastuksistaan, hän laulaa ja esiintyy usein sekä Lavian kirkkokuoron että miesten lauluryhmän kanssa. Hän on ollut mukana sekä Lavian Nuorisoseuran että kiikoislaisen harrastajateatteriryhmä Naapureitten toiminnassa. Tällä hetkellä hän toimii Lavian Sotilaspoikien puheenjohtajana ja Lavian Senioreitten varapuheenjohtajana.
Lavialla on Tampereen, Kihniön ja Parkanon kautta Sastamalaan päätyneellä Malmbergilla edellen tärkeä merkitys. Aluskylässä on kiintopisteenä kotitila ja sieltä aikanaan saadut opit. Illan musiikista vastasivat John Kotka (pasuuna) ja Teppo Alestalo (harmonikka) sekä laulaja Joni Renfors. Pirjo Äijö säesti yhteislaulut. Juontajana toimi Liisa Jaakkola. Lisää kuvia vuoden 2026 kuvissa. Kuvatekstit: Yks tämmösten yhteiskuvassa Arto Ivanoff on eturivissä keskellä kahvipannun kanssa, eturivissä ovat myös Maija-Liisa Karvinen ja Heikki Haapaniemi. Takarivi vas. Kyllikki Karimäki, Eija Hesso, Pauli Kuusiranta ja Pekka Holma. Suviehtoon puheen pitäneelle Jarkko Malmbergille Tahostenniemi on tuttu paikka. |
| 25.07.2026 | Arto Ivanoff on uusi Yks tämmönen |
| 22.07.2026 | Raurasta tehryt lähes saapaskelissä |
| 19.07.2026 | Lavian superviikko |
| 19.07.2026 | Suviehtoo Tahostenniemessä lauantaina |
| 04.07.2026 | Jäsenpostia |
| 26.05.2026 | Uusi Tiedotuslehti ilmestynyt |
| 21.05.2026 | Kahvitus Tämmösten tuvalla |
| 20.05.2026 | Lawiaa-julkaisuun aineistoa |
| 20.04.2026 | Seura on nyt myös Facebookissa |
| 13.04.2026 | Tarjouspyyntö viheralueiden hoidosta |
|
Siirry arkistoon » |



Lavialaista Suviehtoota vietettiin lauantai-iltana Tahostenniemen tanssilavalla. Suviehtoon puheen piti lavialaislähtöinen Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg. Tuttu tanssilava on näytellyt tärkeää roolia Malmbergin elämässä, sillä hänen vaimonsa löytyi aikanaan juuri sieltä. Myös lavan omistava Länsi-Lavian Loiske on tullut tutuksi suunnistusharrastuksen myötä.